Archiwum

2010/2011

2009/2010

Młodzi zdolni - Artykuł w Tygodniku Suwalskim z 16 marca 2010

Suwalska szkoła muzyczna ma wielu utalentowanych uczniów, którzy co roku zdobywają stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego oraz wygrywają prestiżowe konkursy. Zarówno ogólnopolskie, jak i międzynarodowe.

Młodzi pianiści ze swoimi nauczycielkamiMagdalena Nizioł, dwunastoletnia, filigranowa dziewczynka, dla której muzyka jest całym życiem, a fortepian miłością zdobyła pierwsze miejsce na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Beli Bartoka. Sukces ogromny, tym bardziej, że wyzwanie podjęło 130 uczestników. – Już sam udział był wiel­kim wydarzeniem. Bartok to węgierski kompozytor, którego twórczość oparta jest na ludowej muzyce – mówi młodziutka laureatka. Za suwalczankę kciuki trzymał także ambasador Węgier, któremu bardzo się podobała jej gra. – Nie wystarczy dobrze opanować utworu, trzeba przede wszystkim stworzyć odpowiednie emocje, pokazać swo­ją osobowość i zaznaczyć indywidualność – tłumaczy Anna Borkowska, nauczycielka fortepianu, opiekunka Magdaleny.

Silną drużynę młodych pianistów wystawiła suwalska placówka także na II Międzynarodowy Konkurs Fortepianowy im. Witolda Lutosławskiego. – Poziom był bardzo wysoki. Jury oceniało styl, formę, technikę i osobowość artystów – mówi Urszula Warakomska, nauczycielka fortepianu PSM w Suwałkach. Magdalena Nizioł ponownie zdobyła pierwszą nagrodę, drugie miejsce ex aequo przypadło jej przyjaciołom z klasy: Gabrieli Bieleckiej i Grzegorzowi Szade. Wyróżnienia trafiły również do rąk młodych ośmioletnich pianistów: Artura Szczepkowskiego i Kamili Sacharzewskiej. – W ostatniej chwili zmieniono godzinę mojego koncertu. Wszedłem, zdjąłem kurtkę i usiadłem do fortepianu. Zagrałem bez próby. Ot tak, z marszu – wspomina Grzegorz. W niczym to jednak nie przeszkodziło. Wręcz przeciwnie, chłopak doskonale sobie poradził. – Najlepszym przeżyciem była sarna gra na forte­pianie, który był na którejś z poprzednich edycji Konkursu Chopinowskiego – mówi z przejęciem Artur Szczepkowski.

Muzyka stanowi ważne miejsce w życiu młodych wirtuozów. Jednak mają także swoje inne pasje i zainteresowania. Grzegorz gra w koszykówkę i wspaniale rysuje, Artur jest świetny z matematyki, a Gabrysia uwielbia zwierzęta i dużo czyta. Zdradza także, że na początku każdy liczy ilość klawiszy fortepianu. – Jest ich 88 – śmieje się dziewczynka i dodaje: – To taka nasza tradycja.

Dominika Szyszko z p. Urszulą Nalaskowską podczas ćwiczeń O jedenastoletniej Dominice Szyszko można powiedzieć, że ma prawdziwy talent. Jest utalentowaną skrzypaczką, wspaniale śpiewa, gra w warcaby i tenisa stołowego. Odnosi sukcesy na wielu konkursach, a ostatnio otrzymała stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego. – Byłam trochę zaskoczona, ale bardzo się cieszę – mówi z uśmiechem. Dominika wychowała się w krainie dźwięków. Pochodzi bowiem z muzykalnej rodziny, na skrzypcach gra od szóstego roku życia. – Ma prawdziwy talent, który poparty pracowitością i systematycznością, zapewnia jej sukcesy – podkreśla Urszula Nalaskowska, nauczycielka dziewczynki. Młoda artystka twierdzi jednak, że skrzypce są jej numerem jeden. Obecnie gra na ich dziecięcej odmianie, dopiero kiedy urośnie zmieni instrument na większy. – Im większe skrzypce, tym piękniejszy dźwięk. Można wówczas wydobyć z nich właściwą magię. To jubilerska, drobiazgowa robota – tłumaczy U. Nalaskowska.

Interesuje się strzelectwem, jeździ na rolkach, gra w kosza, chce zostać informatykiem. Siedemnastoletni Jacek Sokołowski jest zwykłym nastolatkiem. Może nie do końca. Ma bowiem wielki talent. Jest młodym wirtuozem akordeonu, który niedawno otrzymał stypendium marszałka. – Opanowanie akordeonu to trudna sztuka – twierdzi jego nauczyciel Zbigniew Grzanka -prawa półkula odpowiada za grę lewą ręką, lewa za prawą, do te­go trzeba jeszcze dodać prowadzenie miecha, czyli rozciąganie instrumentu – tłumaczy. Jackowi wychodzi to znakomicie. Jest zdyscyplinowany i pracowity, gra już 11 lat i wciąż osiąga sukcesy. Choć instrument waży 16 kg twierdzi, że wcale nie jest taki ciężki. To kwestia przyzwyczajenia. – Najbardziej lubię grać Franka Angelisa i muzykę filmową Johna Williamsa – mówi akordeonista. – Mój nauczyciel pozwala mi na własną interpretację, swobodę, dlatego ta nauka i współpraca jest czystą przyjemnością.

Wszystkich, którzy chcieliby usłyszeć młodego stypendystę zapraszamy na koncert akordeonistów szkoły muzycznej, który odbędzie się we środę, 17 marca o godz. 17 w PSM.

Katarzyna Jaskólska

2008/2009

Młode talenty wystąpią z orkiestrą kameralną - Artykuł w Gazecie Współczesnej z 22 maja 2009

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia wystąpią 22 maja wraz z Suwalską Orkiestrą Kameralną „Camerta dell’Arte”. – Chcemy pokazać młode talenty, które mają na swoim koncie bardzo duże osiągnięcia – mówi Elżbieta Kondzior, wicedyrektor placówki. – Dla młodzieży natomiast, która w tym roku kończy naukę w naszej szkole będzie niebywała okazja, by wystąpić z orkiestrą.

W sali koncertowej Klubu Garnizonowego zaprezentują się sopranistki Róża Gołowczyc oraz Magdalena Urbanowicz – (obie z klasy Marleny Borowskiej), pianistka Katarzyna Brzozowska z klasy Zbigniewa Warakomskiego, a także gitarzysta Andrzej Piotrowski, uczeń Dariusza Michałowskiego. Kasia Brzozowska jest m. in. dwukrotną laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Roberta Schumanna oraz zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Organowego w Olsztynie. Andrzej Piotrowski zaś, wśród wielu nagród, zdobył też wyróżnienie na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku oraz trzecie miejsca na międzynarodowym festiwalu „Gitaromania”. Magda Urbanowicz natomiast jest tegoroczną stypendystką marszałka województwa podlaskiego, który nagradza talenty, a Róża Gołowczyc reprezentowała nasze miasto oraz kraj podczas Muzycznych Spotkań Rodzin w Lublinie.

– Jak widać, będzie kogo posłuchać – zachęca do udziału w koncercie dyrektor Kondzior. Szczegółowych informacji na temat występu udziela współorganizator imprezy, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki, ul. Noniewicza 71, tel. 087 566 4211. Pracownicy ROKiS-u sprzedają także bilety na koncert. Normalny,kosztuje 8 zł, ulgowy – 6 zł. Emeryci i renciści muszą zapłacić 4 zł. Bilety można nabyć także tuż przed koncertem, w Klubie Garnizonowym. (hel)

Z miłości do muzyki - Artykuł w Tygodniku Suwalskim nr 20/958 z 19 maja 2009

Gabrysia Bielecka, Sebastian Michałowski, Magdalena Nizioł i Grzegorz Szade – uczniowie suwalskiej Państwowej Szkoły Muzycznej, po udanym występie na Makroregionalnych Przesłuchaniach Szkół Muzycznych I stopnia, zakwalifikowali się do przesłuchań ogólno­polskich. Znaleźli się wśród 96 najlepszych młodych pianistów w kraju. Dziesięcioletnia Magda odniosła podwójny sukces, bo wróciła z trzecim miejscem. W nagrodę otrzymała zaproszenie do udziału w kursie pianistycznym. Będzie jego najmłodszą uczestniczką, bo jest organizowany dla najlepszych uczniów ze szkół średnich.

– To pierwszy taki sukces młodych pianistów w historii naszej szkoły – mówi nie bez dumy Anna Borkowska, nauczycielka Gabrysi, Magdy i Sebastiana. – Nasi uczniowie prezentowali się przed najwybitniejszymi wykładowcami polskich uczelni muzycznych. Jury przewodniczyła prof. Alicja Palesta-Bugaj, niekwestionowany autorytet, wybitny pedagog i wykładowca, a zasiadali w komisji profesorowie: Waldemar Andrzejewski z poznańskiej akademii oraz Waldemar Wojtal z Gdańska.

Urszula Warakomska, nauczycielka Grzegorza podkreśla, że są to dzieci, które kochają muzykę, grają z własnego wyboru, wspierają się wzajemnie i mają wspaniałych, wytrwałych rodziców. Każdy sukces okupiony jest ciężką pracą.

Magda jest bardzo dobrze zorganizowaną, zdyscyplinowaną i obowiązkową czwartoklasistką. Pasją Gabrysi, obok muzyki, są książki. Jak sama mówi, wręcz je połyka. A Sebastian kocha grać, ćwiczy po kilka godzin dziennie, jest wrażliwy i nieśmiały. Grzegorz, to z kolei świetnie zapowiadający się pianista, obdarzony talentem plastycznym. Jeśli nie zostanie muzykiem zawodowym, chce być architektem.

Wszyscy mają swoje plany i marzenia, i choć są dopiero w czwartej i piątej klasie, konsekwentnie je realizują. (dos)

 

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
ul. Noniewicza 83 
16-400 Suwałki 

Sekretariat:
tel. (0-87) 5664735 
e-mail:
psmsuwalki[@]neostrada.pl
sekretariat[@]psmsuwalki.pl

Księgowość:
psmsuwalki[@]poczta.onet.pl